teisipäev, oktoober 26, 2010

Koolitus projektitööga alustajatele

26. ja 27. novembril 2010 toimub Tallinnas Tallink Spa & Conference hotellis (Sadama 11a, Tallinn) koolitus projektitööga alustajatel. Koolitus algab reedel, 26 novembril kell 14.30 ning lõpeb laupäeval, 27. novembril orienteeruvalt kell 15.00.

Koolitustele oodatakse õpetajaid, kes soovivad alustada rahvusvahelist projektitööd programmi Sõpruskoolid Euroopas/eTwinning raames ning kes pole varem eTwinningu koolitustel osalenud.

Koolitusel tutvustame
- portaali www.etwinning.net kasutamist (partneriotsing, projekti sõlmimine, projektitöö administreerimine)
- kuidas integreerida rahvusvahelist projektitööd õppekavaga
- edukaid internetipõhiseid koostööprojekte, milles Eesti õpetajad-õpilased osalevad
- kuidas praktiliselt kasutada tööriistu, mis sobivad veebipõhiseks koostööks, näiteks ajaveebide kasutamist ning pilditöötlusprogramme.
Koolitus on õpetajatele tasuta, vajadusel majutus kahekohalistes tubades Tallink Express hotellis.

Kõigil soovijatel palume koolitustel osalemiseks täita hiljemalt 15. novembriks taotlusankeet.

neljapäev, oktoober 21, 2010

Õppimisüritused eTwinning portaalis

eTwinning portaal kutsub õpetajaid osalema veebipõhistel koolitustel ehk õppimisüritustel.
Õppimisüritused on lühikesed veebipõhised koolitused erisugustel teemadel. Iga õppimisüritus koosneb 4-5 päevast aktiivsest tööst, millele järgneb 4-5 päeva saadud teadmiste rakendamist ja iseseisvat tööd. Õppimisüritustel saavad osaleda kõik õpetajad, kes on eTwinningu portaali kasutajad. Nädal enne õppimisürituse algust leiate eTwinningu portaalist oma töölaualt õppimisürituse teate ja lingi osavõtusooviga. Kui soovite õppimisüritusel osaleda, siis tuleb teil täita osavõtusoov.
Sügisel 2010 toimuvad õppimisüritused
25. oktoober- 5. november: Web 2.0 rakendamine; eTwinning ja koostöö, inglise keeles

2.-15. november: eTwinningu ideed matemaatikas, inglise keeles

5.-19. november: eTwinningu tööriistad, inglise keeles

15.-26. november
: eTwinning & Nanoyou Lab 1 (nanoteadus ja projektis Nanoyou kasutatuvat tööriistad), inglise keeles

29. november-10. detsember
: Õpilaste motiveerimine projektitöö kaudu, inglise keeles
Jaanuaris avaldatakse uus nimekiri talvel ja kevadel toimuvatest õppimisüritustest.
Täpsem info eTwinningu portaalis.

Kui olete õppimisüritusel osalenud, siis oleks väga teretulnud, kui jagaksite mõtteid õppimisürituse kohta selle postituse kommentaarides.

reede, oktoober 08, 2010

Osalege „Tagasi kooli“ üritustel

Traditsiooniliselt annab programm Sõpruskoolid Euroopas/eTwinning õppeaastale avalöögi “Tagasi kooli” üritustesarjaga, mis kestab terve oktoobrikuu.

Septembri keskpaigaks on kõigis Euroopa koolides õppetöö alanud. Sõpruskoolid Euroopas/eTwinning kutsub kõiki õpetajaid taas interneti kaudu koostööd tegema ja portaali www.etwinning.net vahendusel Euroopa kolleegide hulgast koostööpartnerit otsima, kellega koos õpiprojekte läbi viia.


Tegevused Euroopas

Nagu ka varasematel aastatel korraldatakse mitmeid veebipõhiseid ettevõtmisi eTwinning portaalis
1) Tutvustage eTwinningut. Kirjutage oma Töölaual asuvasse ajakirja eTwinning ettevõtmistest või lisage eTwinningu portaali õppematerjalide ossa omaloodud materjal. Postituse avaldamise lisage silt promo_eTwinning.
Liituge oma Töölaual uue Õpetajate Toaga, mille teema on eTwinningu tutvustamine.
2) Jagage eTwinninguga seotud fotosid ning lisage need materjalide alajaotusesse, silt photo_eTwinning
3) Tehke reklaam eTwinningule ning laadige see üles materjalide alajaotusesse, silt
promo_etwinning” ja "commercial_etwinning".

Lisaks on võimalik osaleda on-line kohtumistel, mis toimuvad Elluminate keskkonnas.
(NB! Kesk-Euroopa aeg on Eesti omast tunni võrra järel,)
07.10.2010,18.00-19.00 CET – Uus eTwinningu Töölaud – K/V koos Santi Scimeca ja Christina Crawley’ga kesksest kasutajatoest.
12.10.2010, 18.00-19.00 CET – eTwinningu Grupid – juhib Donatella Nucci Itaalia riiklikust kasutajatoest, kohtuge uute eTwinningu Gruppide moderaatoritega.
13.10.2010, 12.00-13.00 CET – Õpilaste debatt (teema kinnitamisel) – juhib Anne Gilleran kesksest kasutajatoest.
19.10.2010, 18.00-19.00 CET – Uus eTwinningu Töölaud – K/V Santi Scimeca ja Christina Crawley’ga kesksest kasutajatoest.
21.10.2010, 18.00-19.00 CET – Tutvustame eTwinningut – juhivad eTwinningu saadikud.
26.10.2010, 18.00-19.00 CET – Tutvustame eTwinningut – juhivad eTwinningu saadikud.
28.10.2010, 12.00-13.00 CET – Õpilaste debatt (teema kinnitamisel) – juhib Anne Gilleran kesksest kasutajatoest.

Üritused Eestis

30. september -2. oktoober Eestis algas „Tagasi kooli“ kuu rahvusvahelise kontaktseminariga Tallinnas, kus osalesid õpetajad Põhja ja Balti riikidest ning Suurbritanniast. http://contactseminartallinn2010.blogspot.com
25. oktoobril kell 11.00 eTwinningu töötuba sügiskonverentsil : Haridusasutus kui meeskond. Tutvustame uuenenud Õpetaja töölauda, registreerimine http://expo.ekool.eu/
26. Tiigrihüppe Ideelaat „Elu koolis koos Tiigriga“ avatud eTwinningu boks. Soovijatele tutvustatakse portaali ja aidatakse partneriotsingul, tutvustatakse edukaid eTwinning projekte.
28. oktoobril -Tiigrihüppe infopäev Tartus
29. oktoober- Tiigrihüppe infopäev Pärnus

Registreeri projekt ja osale loosimises!

Kõigi  õpetajate vahel, kes on alustanud eTwinning projektitööd ajavahemikul 1. juuni 2010 -15. detsember 2010 loositakse välja kolm osalemist eTwinning aastakonverentsil, mis toimub 31. märtsist -2. aprillini 2011 Budapestis.

Osale koolitustel!

Esitage osalemistaotlus Iiri- Eesti kontaktseminaril osalemiseks. Kontaktseminar toimub 5. -7. novembrini 2010 Dublinis;
Registreeruge Sõpruskoolid Euroopas/eTwinning koolitusele algajatele. Koolitus toimub 26-27. novembril Tallinnas. Registreerimisankeet

Tvinnijate käsutus on uus Õpetaja Töölaud

Viie aasta jooksul eTwinning Euroopa õpetajate seas väga populaarseks muutunud ning programmis osalevatest õpetajatest on kujunenud aktiivselt suhtlev ja tegutsev Euroopa õpetajate võrgustik. eTwinning on midagi enamat kui lihtsalt koolide vaheline veebipõhine projektitöö, eTwinning kätkeb endas ka tihedat koostööd ühiste huvidega õpetajate vahel, samuti täiendõpet  ning tõhusat kogemuste vahetamist. 
Kõige selle tõttu vajas kaasajastamist ka eTwinning portaal ning 1. oktoobril muutus eTwinningu Õpetaja Töölaua ilme. Lisaks sellele, et portaali kasutamist muudeti kasutajatelt saadud tagasiside põhjal käepärasemaks, lisandusid ka täiesti uued võimalused – lisandunud on õpetaja oma ajaveeb, kiiresti ja mugavalt saab valida ja oma töölaual kuvada portaali õppematerjalide kogus olevaid õppematerjale, täienenud on partneriotsimise võimalused ja foorum.  Täiesti uue võimalusena on lisandunud portaali Õpetajate tuba, iga soovija võib lühiajalisteks vestlusteks avada Õpetajate toa.
Õpetajad saavad oma Töölaua kaudu liituda eTwinning gruppidega. Valik on lai, avatud on 8 gruppi, näiteks matemaatika, algajate, võõrkeelte, koolijuhtide, meediaõpetuse jne grupp.
eTwinningu portaal pakub õpetajatele ka täiendkoolitust veebipõhiste õppimisürituste näol. Registreerimine ja osalemine õppimisüritusel toimub samuti töölaua kaudu. Valiku õppimisüritustest leiate siit 

Uue portaali tutvustus, mille on koostanud Christina Crawley European Schoolnetist


neljapäev, oktoober 07, 2010

Multifilmi töötuba!

Vastseliina Gümnaasiumi 4. klassi õpilased olid väga rõõmsad, et said projektitöö auhinnaks multifilmi töötoa! Sondra ja Katrin Nukufilmi Lastestuudiost viisid meid imelisse multifilmimaailma! Kui esialgu tundus töö keeruline (mõnigi õpilane arvas, et ei saa joonistamisega hakkama), siis töö käigus hajusid igasugused kahtlused ning kõhklused! Valmisid vägagi fantaasiarikkad ja lõbusad lühimultifilmid. Ühistööna sai valmis multifilm oma klassist! Aitäh toreda auhinna eest Tiigrihüppe Sihtasutusele ja Nukufilmi Lastsestuudiole! Multifilmi pisiku saime meie ja ka teised koolikaaslased, kes meie töid ja tegemisi piilumas käisid:)

kolmapäev, oktoober 06, 2010

Kutse osalemiseks Iiri-Eesti kontaktseminaril

Tiigrhüppe Sihtasutus kutsub Eesti õpetajaid osalema programmi Sõpruskoolid Euroopas/eTwinning Iiri-Eesti kontaktseminaril, mis toimub 5.-7. novembrini Dublinis.

Kontaktseminaril osaleb kümme õpetajat Eestist ning kümme õpetajat Iirimaalt.
Seminari läbiv teema ühtib Euroopa aasta teemaga, milleks on 2010. aastal vaesus ja sotsiaalne tõrjutus.
Kontaktseminaril osalemiseks palume täita sooviavaldus 14. oktoobriks 2010, milles palume ka kirjeldada, missugune on teie projektidee.


http://www.eformular.com/eloalle/dublin2010.html

Kõigile sooviavalduse täitnud õpetajatele antakse tagasisidet 18. oktoobriks 2010.

Projektiidee ei pea olema ilmtingimata seotud seminari läbiva teemaga. Kontaktseminarile oodatakse kõikide ainete õpetajaid, kes õpetavad III ja IV kooliastmes. Kontaktseminarile on oodatud ka need õpetajad, kellel varasem eTwinning projektitöö kogemus puudub.


Seminar toimub Dublinis hotellis Radisson Blu Royal hotellis http://www.radissonblu.ie/royalhotel-dublin

Kunsti- ja muusikaõpetajate kontaktseminar Lätis

Helle Saue koostatud esitlus Lätis toimunud kontaktseminari kohta.

23.-26. septembril toimus Riias eTwinningu kontaktseminar. Lätlaste korraldatud üritusel oli osavõtjaid neljast erinevast riigist: 3 Eestist, 11 Prantsusmaalt, 11 Lätist ja 8 Poolast. Eestit esindasid Elva Gümnaasiumi kunstiajaloo õpetaja Helle Saue ning Tartu Descartes'i Lütseumist muusikaõpetaja Anu-Mai Lillo ja allakirjutanu. Lisaks oli vaatlejana kohal Horvaatia eTwinningu büroo esindaja. Seminari eesmärgiks oli leida häid partnereid ja genereerida ideid uute loodavate projektide tarbeks.

Seminar algas Riias omavahel tutvumise ja linnaekskursiooniga, kuid juba teisel päeval sõitsime Latgale piirkonda, kus Rezekne lähistel toimus kaks toredat õpituba. Esimeses õpitoas tutvusime erinevate rahvuspillidega ja tegime ka ise muusikat. Teises saime jälgida keraamiku osavat käte- ja jalgadetööd ning lisaks õnnestus endalgi midagi põnevat savist valmis meisterdada. Tagasiteel Riiga tutvustasid osalevate riikide esindajad oma maa laule, millele ülejäänud usinasti kaasa laulda üritasid.

Kogu ülejäänud aeg pühendati uutele projektidele. Usinalt otsiti partnereid ja mõtiskleti sobivate teemade üle. Meil oli õnne. Kui prantsuse koolide esindajad kuulsid, et prantsuse keel ja kultuur on meie koolis olulisel kohal, ei olnud mingit probleemi partnerite leidmisel. Koostöös prantslastega sai alguse lausa kolm erinevat projekti, millest kaks on gümnaasiumi- ja üks põhikooliõpilastele. Kui palju neist projektidest tegelikult teoks saab, näitab aeg. Üks projekt on nüüdseks ka juba ametlikult registreeritud.

Õhkkond seminaril oli väga soe ja sõbralik. Tänusõnad korraldajatele, kes sellele suures osas kaasa aitasid. Eriline tänu aga Tiigrihüppe Sihtasutusele, kes meile sellest üritusest osavõtu võimaldas.
Elle Reisenbuk,
Tartu Descartes'i Lütseumi projektijuht

Tartu Hiie Kooli õpilased said kätte teenitud auhinna:-)

Maikuus autasustas Tiigrihüppe Sihtasutus õpetajaid, kes olid edukad Eesti-sisesel projektivõistlusel. Tartu Hiie Kooli projekt Trash - Our Very Special Way To Use Ict (http://trash09.wikispaces.com/) saavutas II koha.
Mõni päev tagasi said projektis kaasa löönud õpilased kätte välja teenitud auhinna - animatsiooni töötoa. Töötoa tulemusi näete allpool:

Kontaktseminar Tallinnas tõi uusi tvinnijaid

Tagasi kooli kampaaniale andis Eestis avapaugu 30. septembrist kuni 2. oktoobrini 2010 toimunud rahvusvaheline kontaktseminar, kus osalesid õpetajad Baltimaadest, Põhjamaadest ja Suurbritanniast.

Kontaktseminar keskendus sellele, kuidas infotehnoloogia kasutamine võiks toetada õppetööd gümnaasiumiastmes. Seminaril oli ühtekokku 64 osalejat, kes olid jagatud kolme gruppi: sotsiaalteadused ja  humanitaarained, võõrkeeled ning loodusained ja matemaatika. Iga grupi tööd juhtis moderaator, vastavalt eeltoodud gruppidele siis Madli-Maria Naulainen, Meeri Sild ning Urmas Tokko.

Üks eesmärke oli jagada ka Eesti koolide parimat praktikat ning seminari käigus oli osalejatel võimalus külastada meie koole. Kuna koolide visiidid olid kahtlemata kontakseminari üks põnevamaid osasid, siis jagaksin pisut pikemalt sõpruskoolide blogi lugejale, mida koolides nähti.

Sotsiaalteaduste ja humanitaarainete gruppi kuulunud õpetajad külastasid Tallinna Gustav Adolfi Gümnaasiumi, kus neil oli võimalik vaadelda õpetajate Henrik Salumi ja Ott Väli läbiviidud ühistundi, milles oli integreeritud inglise keele õpetamine ja ühiskonnaõpetus. Tunni teemaks oli e-teenuste kasutamine. Kooli külastanud õpetajate jaoks oli üllatus, et Eestis on nii palju riiklikul tasemel  välja arendatud e-teenuseid, kuid veelgi rohkem avaldati imestust tunnis osalenud õpilaste hea inglise keele oskuse ja tunnis osalemise aktiivsuse üle. Tunni lõpuks valmisid õpilastel PP-esitlused, mis ka ette kanti.
Lisaks tunnikülastusele viidi Gustav Adolfi Gümnaasiumis läbi ka praktiline töötuba, kus õpetaja Marju Liidja jagas oma kogemusi infotehnoloogia kasutamisest ning Ott Väli tutvustas ajatelgede kasutamist. Koolivisiit lõppes sisuka ülevaatliku ekskursiooniga kooli muuseumisse.

Loodusainete ja matemaatika gruppi kuulunud õpetajad külastasid Tallinna Reaalkooli. Võimalik oli külastada kas õpetaja Andrus Kangro läbiviidud keemiatundi või õpetaja Helli Lõokese matemaatikatundi.  Mõlemas tunnis kasutati aktiivselt tehnoloogilisi vahendeid, keemiatunnis tehti Vernieri seadmete abil katseid, matemaatikatunnis kasutati GeoGebra programmi.
Lisaks sellele külastati õpetaja Ahti Penti tehnoloogiaõpetusetundi, kus sai näha, kuidas õpilased modelleerivad Solidage tarkvara abil esemeid, mis hiljem CNC freespringil füüsilise kuju saavad. Tutvuda sai ka Lego Mindstormi NXT komplekti abil loodud robotitega, mida arvutil programmeerides liikuma saab panna.
Kooli külastanud õpetajatele anti võimalus ise koolipinki istuda ja Vernieri seadmeid katsetada, õpetajad Andrus Kangro ja Martin Saar juhendasid  keemilise katse tegemisel, õpetaja Toomas Reimanni juhendamisel said kõik mõõta oma käe jõudu. Ene Saar tutvustas koolis kasutusel olevat õpikeskkonda Moodle.
Külalisi oli tulnud tervitama ka gümnasist Erik Tamre, kes jagas oma seisukohti sellest, missugune on hea õpetaja, mis on tehnoloogia kasutamise eelised, mis miinused. Väga oluliseks pidas Erik seda, et koolist saadaks kaasa oskus küsida "miks?". Koolivisiidi lõpetas direktor Gunnar Polma ülevaade kooli ajaloost ja tänasest päevast ning kõik külalised said testida oma teadmisi Promethani kiirvastamispultide abil.
Reaalkooli külastanud õpetajatele avaldas suurt muljet just õpilased, nende oskus suhelda, rääkida oma õpingutest, hea võõrkeeleoskus. Enim aga toodi välja see, et koolis on loodud terviklik õpikeskkond, mis suunab õpilast uurima, mõtlema ja avastama. Vaatepilti, mis avanes seminaril osalejatele visiidi algul, meenutati veel hiljemgi, mööduti õpilastele seatud vaiksest nurgakesest raamatukogu ees, kus oli mänguootel malelaud  ja poisid üheskoos arutamas matemaatikaülesande üle...

Võõrkeelte gruppi kuulunud õpetajad külastasid Tallinna Lilleküla Gümnaasiumi. Kuigi ühtegi n-ö päristunni külastust ei olnud planeeritud, oli tõeline kokkupuude õpilaste ja igapäevase õppimisega siiski olemas. Nimelt vähem traditsioonilises vormis ja meediaõppe raames. Õpilased intevjueerisid  kooli külastanud õpetajaid, tegid visiidist pilte, lisaks said õpetajad kuulata õpilaste ettekandeid meediaõpetusest. Loomulikult ei puudunud ka Lillekülas ringkäik koolimajas, hea mulje jättis renoveeritud kooli kaasaegne õpikeskkond  ning head töötingimused nii õpetajatele kui ka õpilastele. Praktilises töötoas tutvuti lähemalt mitmesuguste veebivahenditega, mis võõrkeeleõppes sobilikud kasutada. Loomulikult  avaldas ka Lillekülas head muljet  õpilaste hea võõrkeele ja esinemisoskus. Hilisemates vestlustes toodi välja, et väga positiivsena jäi silma uutmoodi pedagoogiline lähenemine meediaõpetuses  ning et võõrkeeli õpitakse eesti koolis väikestes gruppides.

Kõige selle kohta, mis kontaktseminril veel toimus, saab ülevaate seminari ajaveebist, kuhu ka kõik ettekanded on üles laetud http://contactseminartallinn2010.blogspot.com

Huvi tekitamiseks ehk nii palju, et esimesel päeval andis Enel Mägi ülevaate Tiigrihüppe Sihtasustuse tegemistest, Piret Luik suunas mõtlema teemadel, kuidas ühendada tehnoloogia, hea ainetundmine ning pedagoogika ning Madli-Maria Naulainen vallandas diskussiooni teemadel, milline roll on sotsiaalsetel võrgustikel õppetöös.
Seminari teine päev keskendus eTwinningu projektide loomisele ja portaali tundmaõppimisele. Muide, õpetaja töölaud eTwinning portaalis sai uue näo just 1. oktoobril, seega oli kõigil huvitav, nii uutel kui ka kogenenumatel tvinnijatel. Ainult eri maade rahvuslikud kasutajatoed hoidsid hinge kinni, kas ikka kõik tõrgeteta toimib.

Seekordsel kontaktseminaril oli erakordne koostööprojektide saak, pea kõik osalejad leidsid partneri või partnerid ning alustasid projektitööd. Pildil näetegi, et käe on tõstnud kõik, kes projektiga alustasid.


Tiigrihüppe Sihtasutus tänab kõiki, kes kontaktseminari õnnestumisele kaasa aitasid.