esmaspäev, detsember 14, 2015

Rahvusvaheline töötuba Makedoonias

Infotehnoloogia integreerimine projektitöösse. Edulood
20.-22. novembril toimus eTwinningu rahvusvaheline töötuba Makedoonias Ohridi järve ääres. Töötoa üheks eesmärgiks oli infotehnoloogia integreerimine projektitöösse kasutades innovaatilisi vahendeid ning lähtudes õppekavast. Töötoa korraldajaks oli Makedoonia koostöös Türgiga. Osalejate muljed ja mõtted:

Merike Kaus, Viimsi Keskkooli inglise keele õpetaja
Kas ma ise tahaksin oma tunnis õpilane olla? Hea õpetaja küsib ikka enda käest aeg-ajalt seda sorti küsimusi. eTwinning on üks viis õpilaste loomingulisust, suhtlemisvalmidust ja uudishimu rakendada ja suunata. Pole bürokraatiat, aga on palju võimalusi areneda nii õpilaste kui õpetajate jaoks.
Oli huvitav kuulata kogenud etwinnijate nõuandeid ja soovitusi kvaliteetse ja uuendusliku projekti läbiviimiseks, tutvuda väga erineva mahu ja sisuga projektinäidetega. Kõige muljetavaldavam oli minu jaoks Türgi inglise keele õpetaja Lamia Büsra Yesil’i ettekanne "21. sajandi IT vahendid e-Twinningus". Ettekandja tutvustas väga vahvaid IT-tööriistu, mida ta kõiki ise kasutanud oli ja mis sobivad hästi nii projektitööks kui ka igapäevases koolitöös kasutamiseks. Kindlasti tahaks leida aega neist mitmeid oma õpilastega katsetada. Ühest loengust saadud vahva kaardimängu idee sõnade kordamiseks võõrkeeleõppes olen juba kasutusele võtnud.
Päris uskumatu, et nii lühikese ajaga jõuab nii palju huvitavat informatsiooni ja positiivset energiat ammutada. Vaimu hoidis virge ka ettekannete-töötubade vahel korraldatud paaritunnine kultuuriline jalutuskäik Ohridi linnas suurepärase giidiga. Mõttevahetused kolleegidega ja sõlmitud kontaktid on sellistel koolitustel suureks boonuseks.
Eve Tapp, Vana-Vigala Tehnika- ja Teeninduskool
Nägime mitmesuguseid näiteid projektidest, jagasime esinejate rõõme ja ka ebaõnnestumise kogemusi.
Meelde jäi Denzil Seguli (Türgi) projekt, milles oli väga palju tegevusi alates oma maa kommete tutvustamisest, nimepäevadest, unistuste puhkuse veetmisest kuni ühislaulmiseni ansambel Boney M laulu „Hooray! It`s a holiday“ saatel. Posterid, postkaardid, fotoshowd …
Projektis osalesid nelja riigi õpilased kaheksa kuu jooksul. Projekti tunnustati eTwinning Quality Labeli ja eTwinningu Euroopa 2014 auhindadega.
eTwinningu edukast ühendamisest Comeniuse projektiga rääkis Öslem Kaplan Türgist. Tema poolt koordineeritud projektis kaasaegsete IT vahendite kasutamisest inglise ja ladina keele õppimisel loodi „ajaloolise tegelase“ Marcus Pontiuse biograafia ning õpiti läbi selle ka ajalugu. 15-18aastased noored said kogemuse töötada nii üksikult kui meeskondadena sidudes I saj eKr ja tänapäeva. Näiteks lavastasid itaallased pagulasteema, kus sidusid kostümeeritud osalised antiikajast ja XXI saj pagulased ühises performance`is. Kõik projektitegevused jäädvustati videodena. Kasutati laia valikut IT võimalusi. Blocster meeldis õpilastele kõige rohkem, nentis Öslem.
Emotsionaalse lähenemisega äratas tähelepanu Brüsselis eTwinningu keskse kasutajatoe juures töötav Claire Morvan, kes alustas ettekannet:“ Ankara kesklinnas raudteejaama lähedal plahvatasid kaks pommi, mille tagajärjel hukkus vähemalt 86 inimest ja 186 sai vigastada, 10.10.2015;
Türgi ja Süüria piiri ääres hukkus Islamiriigi enesetaputerroristi korraldatud plahvatuses 33 inimest, 23.07. 2015; ……“.
Ta tõdes, et lihtne on olla kriitiline. Maailm on muutunud, õpilased samuti.
Claire Morvan viis läbi uuringu kunagi eTwinningus osalenud õpilaste seas, et teada saada, millega tegelevad praegu need inimesed, kes kümme aastat tagasi tvinnisid. Neist nii mõnigi lisas oma eluetapi kirjeldusse, et eTwinningu kogemus muutis ta elu: näiteks, tekkis uudishimu, mis lükkas käima uued tegevused või suhted. Claire meenutas, kui oluline on igaühe isiksuse areng ja õppimise protsess ise.
Kuidas kasutada tänapäeva maailmas arvutit regulaarselt ja efektiivselt? Õpetaja aitab tvinnimise kaudu efektiivselt ja mõtestatult suhelda ning kõik saavad targemaks. Tasuta. Kasutagem kõrvu, emotsioone, aju- mitte ainult silmi. Tehnika peab teenima pedagoogikat, mitte lihtsalt meid ümbritsema.
Kõik esinejad tuletasid meelde, et õppimine eTwinningus peab olema fun- lõbus.
Maie Jesjutina, Pärnumaa Kutsehariduskeskus
eTwinningu Rahvusvaheline töötuba “Twinningu projektide innovatiivsete IKT-meetodite integreerimine õppekavaga” oli väga kasulik igale õpetajale, kas algajale tvinnijale või kogenud staažiga õpetajale. Mulle meeldis Türgi õpetaja Joanna Gürpinal ettekanne, kuidas kirjutada hea eTwinningu projekt. See oli asjalik ja emotsionaalne ettekanne. Veel kord sain kinnitust mõttele, et kõik algab heast ja põhjalikust plaanist, mis peab olema kooskõlastatud partneritega. Mulle meeldis loengu mõte, et on tekkimas uus põvkond- eTwinningu põlvkond.
Minule kui vene filoloogile,  oli huvitav tutvuda vana slaavi tähestiku (glagolitsa) rajamise looga  Ohridi ülikooli professori Klementsi üliõpilaste poolt ja ka kõige vanem Balkani poolsaarel õigeusu kirik  avaldas suurt muljet.

Tiiu Leibur, Pärnu Koidula Gümnaasium
eTwinning on elustiil, see oli Sõpruskoolid Euroopas e eTwinningu töötoa moto. Nii see on. On välja kujunenud õpetajate võrgustik üle Euroopa, kes oma töös kasutavad eesmärgistatult tehnoloogiat kui õppeprotsessi rikastavat ning täiendavat vahendit.
Väga muljetavaldav oli Türgi  meesõpetajate (TR NSS Can Erdogan ja TR Teacher Arif Bozkurt) töötuba Collaborative Web Tools, esinemine, kus nad tutvustasid erinevaid veebipõhiseid töövahendeid. Tore oli tõdeda, et tvinnijad üle Euroopa kasutavad vägagi sarnaseid veebikeskkondi.
Fotol Eesti naiskond Tiiu, Merike, Signe, Eve ja Maie
Signe Reidla, Peetri Põhikool
Türgi õpetaja Zehra Kaya tegi väga hea ettekande teemal “Miks eTwinning?” . Tema sõnul on eTwinning värav Euroopasse. Zehra Kaya julgustas õpetajaid suhtlema  Euroopa kolleegidega  ja jagama oma kogemusi läbi veebipõhiste projektide. Tänu eTwinningule saavad  õpetajad ja õpilased rohkem tutvuda teiste kultuuridega ning toimub õppimine läbi õpetamise.  
Zehra Kaya arvas, et kui õpetajad on edukad eTwinningu projektides, siis on nad edukad ka teiste projektide tegemisel.

Enne projekti kirjutamist tuleb lähtude järgmistest  aspektidest:

1) Mõelda välja hea projekti idee, mis meeldib ka õpilastele.
2) Partnerkoolide otsingul on olulisel kohal õpilaste vanus, arv ja nende IKT-oskused.
3) Koos tuleb läbi arutada miks me seda projekti teeme? Mida me teeme ja kuidas hea tulemuse saavutame? Kuidas soovime õpilasi toetada? Mis on parim viis õpilastega töötamiseks?  Millised on oodatud tulemused? Millal me planeeritud tegevusi teostame?
4) Mõelda läbi, mis toimib ja mis ei toimi. Millised tegevused on õpilaste jaoks huvitavad ja missuguseid veebikeskkondi projektitöös hakkame kasutama?
Kui projektiplaan on valmis ja kõik partneritega läbi arutatud, siis tuleb kirjutada projekt ja see registreerida.
Töötubades  räägiti heast koostööst partnerkoolidega, tehnoloogia kasutamisest, tulemuste jagamisest. Meile esitleti häid eTwinningu  projekte, tutvustati erinevaid veebipõhiseid koostöövahendeid (titanpad -  linkide jagamiseks ja suhtlemiseks, flockdraw -  veebis joonistamiseks, mindmeister -  mõistekaartide tegemiseks jne) ja selgitati kui oluline on õppeprotsessis mäng. Ühte ja sama mängu mängides muutuvad õpilased kiiremaks ja osavamaks, õpilaste jaoks tuleb leida  hariduslike mänge ja suunata õpilasi mängima õppimise eesmärgil.
Väga põhjalik oli türgi õpetaja Joanna Gürpinal ettekanne, kuidas planeerida ja kirjutada hea eTwinningu projekt. Tema sõnul algab kõik heast ja põhjalikust plaanist, mis tuleks partnerkoolidega kooskõlastada.
Türgi NSS koordinaator M. Fatih Döger tegi kasuliku ja mõtlemapaneva ülevaate interneti turvalisusest. Ta tõi välja mitmeid programme, mis arvutis viiruseid  tekitavad ja rääkis kuidas oma arvutit pahavara eest kaitsta.  M. Fatih Döger tõi näiteid situatsioonidest, mida õpilased reaalses elus kunagi ei teeks, aga internetis teevad ning nad ei oska hinnata olukorra tõsidust.  Oma esitluse lõpetas ta koomilise videoga “Mis on Sinu salasõna?” (What is Your Password?).
Makedoonias veedetud päevad möödusid väga kiiresti. Koolitusel õppisin tundma uusi veebikeskkondi ja sain palju häid materjale, mida edaspidi oma projektitöödes kasutada ning tutvusin huvitavate inimestega, kellega saan koostööd teha.
Mõned veebikeskkonnad:
https://www.classdojo.com/ - virtuaalne klassiruum (facebooki sarnane õppetükkide jagamiseks)
Artikli kirjutasid ning töötubades osalesid Eve Tapp Vana-Vigala Tehnika- ja Teeninduskoolist, Maie Jesjutina Pärnumaa Kutsehariduskeskusest, Signe Reidla Peetri Koolist, Merike Kaus Viimsi Keskkoolist ja Tiiu Leibur Pärnu Koidula Gümnaasiumist.

Kommentaare ei ole: