kolmapäev, detsember 23, 2009

esmaspäev, detsember 14, 2009

Tiigrihüpe kutsub eTwinningu mentoriks

Kutsume õpetajaid liituma programmi Sõpruskoolid Euroopas/eTwinning mentorite võrgustikuga.

Mentoriks olemise eeldused on:

- osalemine eTwinning projektides
- tahtmine tutvustada ka oma kolleegidele programmi Sõpruskoolid Euroopas/eTwinning võimalusi
- valmisolek abistada oma kolleege eTwinningu projektide loomisel ja läbiviimisel

7. jaanuaril kella 15.00-st ja 8. jaanuari kella 16.00-ni toimub Pärnus eTwinningu mentorite koolitus, kuhu on oodatud ka kõik õpetajad, kes soovivad alustada mentoritööd.

Kui soovite ühineda eTwinningu mentorite võrgustikuga ja osaleda koolitusel, siis palun täitke ankeet hiljemalt 3. jaanuariks 2010. Koolitusel osalemine on õpetajatele tasuta. Majutus kahekohalistes tubades.

esmaspäev, detsember 07, 2009

Loodusainete õpetajad Soomes Järvenpääl

4.-6. detsembril 2009 toimus Soomes Järvenpääl Soome-Eesti kontaktseminar loodusainete õpetajatele.
Kontaktseminaril osales 11 õpetajat Eestist ja kaheksa õpetajat Soomest.

Kontaktseminari avas eTwinningu Soome koordinaator Yrjö Hyötyniemi eTwinningu programmi tutvustusega.

Tartu Tamme Gümnaasiumi bioloogiaõpetaja ja Tiigrihüppe Sihtasutuse koolitaja Urmas Tokko tutvustas mobiilse tehnoloogia ja Google Earthi võimalusi projektitööks.

Seejärel oli aeg üksteisega lähemalt tutvuda. Kiiresti leiti kontakt ning juba kontaktseminari esimesel päeval koorusid esimesed ideed projektideks.

Seminari teise päeva hommikul täpsustati eelmisel päeval alustatut ning jätkati projektiideede edasiarendusega.

Minna Lakkanen Helisingi Ülikoolist rääkis veebitehnoloogia kasutamisest hariduses ja koostöövõimalustest veebist ning kuidas eTwinning seda kõike toetab.

Põneva ettekandega esines Christian Lupander, kes püüdis kuulajaid mõtlema panna meid ümbritsevale digitaalsele maailmale ning muutustele, mida web 1.0, web 2.0 ja web 3.0 meie ellu toovad. Kui web 1.0 maailmas olime vaid meile pakutud info tarbijad, siis web 2.0 maailmas võib iga internetikasutaja olla info looja ja edastaja. Web 3.o aga esitab internetikasutajatele hoopis uued väljakutsed, kasutaja kohta kogutakse teavet, õpitakse teda tundma ning pakutakse just talle mõeldud infot.
Christian Lupanderi sõnul peab iga inimene hoolega mõtlema, mis on veeb ja mida saab seal avaldada ning mis võivad olla selle tagajärjed. Sama hoolikas peab olema ka veebis oleva info tarbimisel. Näiteks soovitas ta lugeda Wikipeediast ühte artiklit oma emakeeles, siis samal teemal artikleid paaris-kolmes võõrkeeles ning lõpetuseks vaadata veel kommentaare ning seejärel analüüsida, kuidas info varieerub...

eTwinningu programmis 2005. aastast aktiivselt osalenud kohalik eTwinning-saadik Sari Auramo tõi väga põnevaid näiteid oma aastate jooksul läbiviidud projektidest. Sari õpetab algkooli õpilasi, tema projektid olid väga lihtsad, ideed head, näiteks kirjutati koos projektipartneritega muinasjutte, vahetati pilte, tutvustati oma kooli. Kokku on Sari osalenud 14 projektis. Lähemalt saab nendega tutvuda eTwinningu portaalis Sari profiiliga tutvudes.

Suur osa kontaktseminarist kulus eTwinning projektide väljatöötamisele ja koostöö planeerimisele. Kokku vormistati seminari käigus neli projekti.

Õhtul sõitsime Järvenpää külje all olevasse Villa Kokkoneni, Soome kuulsa helilooja Joonas Kokkoneni elukohta, mille oli just tema jaoks loonud Soome kuulsaim arhitekt Alvar Aalto.
Meid võtsid vastu Elina ja Antti, kes näitasid, kuidas just selles majas on seotud muusika ja arhitektuur. Õhtu kulges väga erilises õhkkonnas, kus segunes kaunis muusika, peensusteni läbimõeldud disain, hõrgutav toit ja suurepärane vein...

Pildid Soomes toimunud kontaktseminarist leiab siit

pühapäev, detsember 06, 2009

Ajalooõpetajate seminar Riias


27.-29. nov. käisime väikese seltskonnaga Riias. Ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetajaid oli neli: Piret Tänav Põlva Ühisgümnaasiumist, Siret Vene Antsla Gümnaasiumist, Kersti Salujõe Puka Keskkoolist ning mina, Madli-Maria Naulainen Kuressaare Gümnaasiumist. Meiega koos osalesid seminaril veel Elo Allemann ning haridustehnoloog Ingrid Maadvere.

Riias toimus viie riigi - Eesti, Läti, Leedu, Poola ja Saksamaa ajaloo- ja sotsiaalteaduste õpetajate seminar. Seminari eesmärgiks oli luua uusi kontakte ning sõlmida koostööprojekte.
Eesimesel õhtul saime üksteisega tuttavaks, tutvustasime oma riiki ning õhtul toimus vahva jalgsieksursioon õhtuses Riias ning meeleolukas õhtusöök keskaegses restoranis. Teine päev oli töine, olime Riia linnagümnaasiumis, kus erinevad riigid tutvustasid oma häid kogemusi projektide näol ning hilisemas praktilises osas saime rühmatööde käigus algatatud mitmeid uusi koostööprojekte, mis reaalselt kohapeal ka ära registreeriti. Nt leidis uued partnerid Piret Tänava sotsiaalse sõnumiga graffiti projekt ning minu rühmas algatati projekt generatsioonivaheliste võimaluste erisuste uurimiseks, rühmatööde käigus tekkis aga veel mitmeid huvitavaid mõtteid.
Kui siinlugejate hulgas peaks veel ka olema teemast huvitatuid, siis hea meelega vahendan kontakte erinevate projektideni.