kolmapäev, november 11, 2009

Keeleõpetajate koolitus Bonnis

05.-08. novembril 2009 osalesid kolm saksa keele õpetajat Salme Allik (Kitzbergi nim. Gümnaasium), Piret Kelgo (Paide Ühisgümnaasium) ja Krista Savitsch (Tabasalu Ühisgümnaasium) Saksamaal Bonnis rahvusvahelisel koolitusel eTwinning Professional Development Workshop. eTwinning on osa Comeniuse programmist, mille raames edendatakse elukestvat õpet Euroopa Liidus. Bonn on teatavasti Saksamaa Liitvabariigi endine pealinn ja väärikas koht sellise koolituse läbiviimiskohaks.
Koolitus, millel osales 126 võõrkeeleõpetajat erinevatest Euroopa riikidest, oli väga sisukas ja mitmekülgne. Meeldejäävad olid nii Donatella Nucci (Euroopa Koolivõrgu Amet Brüsselis) avakõne eTwinningu võrgustiku arengust kui ka James Chamberlaini loengud võõrkeelest kui kultuuridevahelisest suhtlusvahendist.
Eriti põhjalikult tutvustati eTwinningu uue mestimisruumi Twinspace võimalusi kommunikatiivseks keeleõppeks: videokonverentsid, podcasting, chat jt. töövahendid).
Koolituse raames oli võimalik vahetada kogemusi õnnestunud projektidest. Kahtlemata oli sell koolituse kõige suuremaks väärtuseks uute kontaktide sõlmimine, atraktiivsete projektiideede vahetamine ja edaspidiste edukate projektide loomine. Koolituse käigus sõlmitud kontaktide tulemusena registreeriti palju uusi ja huvitavaid projekte.
Karksi-Nuia lapsed saavad rikkamaks ühe huvitava projekti võrra kirjanduse valdkonnas, Tabasalu õpilased aga kultuurialase projekti „Ruhri piirkond tervitab Tallinna—kahe kultuuripealinna avastusretk“ võrra ning Paide noored õpivad tundma oma eakaaslasi Norras. Ka õpetajad saavad vahetada oma pedagoogilisi-, metoodilisi- ja ainedidaktilisi kogemusi algatatud projektide kaudu.
Lisaks tõhusale koolitusele oli võimalus põgusalt tutvuda Kölni ja Bonni vaatamisväärsustega.
Meie siirad tänusõnad kuuluvad eelkõige sihtasutusele Tiigrihüpe, kes võimaldas meil sellest koolitusest osa võtta. Me täname nii eTwinningu Saksamaa meeskonda kui ka rahvusvahelist eTwinningu tiimi sisuka ja ladusa koolituse korraldamise eest.
Taaskohtumisteni uutel eTwinningu koolitustel ja eTwinningu rahvusvahelisel konverentsil 2010.aasta veebruaris Sevillas Hispaanias!















Pildil õpetajad, kes sõlmisid ühe pedagoogil-metoodilise projekti ja mis on varsti plaanis etwinningus registreerida. Vasakult Clara-Andrea Pelits Saksamaa, Elisabeth Blum-Oser Saksamaa, Dejan Kramžar Sloveeniast ja Krista Savitsch Eestist.

Salme Allik, Kitzbergi nim. Gümnaasium
Piret Kelgo, Paide Ühisgümnaasium
Krista Savitsch, Tabasalu Ühisgümnaasium

teisipäev, november 03, 2009

PDW Sintras

29.-31. oktoobril toimus Portugalis, Sintra linnas ametialane töötuba (PDW) teemal Kaasaskantav tehnoloogia õppetöös.
Plenaarsessiooni esimene ettekandja Eileen Scanlon rääkis viimasel ajal tehtud teadustöödest, mis uurivad õpilaste erinevaid tegevusi (nt lugemine, andmete kogumine, visualiseerimine, arutelu) ja kasutatavaid vahendeid (nt andmete kogujad, mobiiltelefonid, veebilehed) erinevates situatsioonides (nt koolis, pärast kooli, klubis, tööl, kodus).
Seejärel tutvustasid Anne Gilleran ja Christina Crawley eTwinningu uut portaali, selle desktoppi ja twinspace´i.
Teisel päeval jagunes rohkem kui 100 osalejat 5 töötuppa: loodusained-matemaatika, sotsiaalained, bioloogia-geoloogia-geograafia, keel, raamatukogu-NSS.
Töötubade eesmärgiks oli õppida tundma ja kasutama õpeetöös erinevaid kaasaskantavaid tehnoloogilisi vahendeid (GPS, PDA, data-logger koos erinevate sensoritega, digiaparaat, MP3 mängija) ja tarkvara (Google Earth, kompozer). Andmete kogumine toimus olenevalt töögrupist kas linnas, pargis-metsas või muuseumis, mis nõudis mugavaid jalanõusid ja vastupidavust (meil, õpetajatel, seda ju on:-)), sest Sintra on vägagi mägine linnake. Andmed kogutud, laaditi need läptoppidesse ja vaadeldi tuntud programmi Google Earth abil. Samas programmis, kasutades programmi Kompozer abi, oli meil (ja on ka õpilastel) võimalik töödelda kõiki kogutud ja üles laetud andmeid ning vajadusel lisada-kustutada-kujundada.
Kolmandal päeval jätkus töö kogutud andmetega ja tutvustati erinevaid toimunud ning toimuvaid Portugali koolide projekte, mille käigus kasutatakse mobiilseid tehnoloogiaid.
Päeva lõppedes genereeriti hulk eTwinningu ideid, mida saaks kaasaskantavate tehnoloogiliste vahendite olemasolul realiseerida. Kõikide töörühmade tööst ülevaate ja eTwinningu ideedega sai tutvuda lõpusessioonil.

Töötubades osalesid:
Mari Tõnisson Tartu Hiie Koolist
Urmas Tokko Tartu Tamme Gümnaasiumist
Liis Olt Tallinna Lilleküla Gümnaasiumist