teisipäev, oktoober 28, 2008
Head täppis-, loodusteaduste, keele ja kunstiõpetajad
Uus õppeaasta on täie hooga käima läinud ning palju töid ja tegemisi selja taha jätnud. Nagu eelnevatelgi aastatel pakub see palju uusi ja huvitavaid projekte.
Kolmandat aastat käimasolev Euroopa kooliprojekt „Energia on meie tulevik“ on jällegi pakkumas uusi võistlusi, debatte ja veebikonverentse. Projekti koordineerivad Euroopa plastmassitootjate ühendus PlasticsEurope ja Euroopa koolivõrk European Schoolnet. Alates 2006.aastast on programm edukalt panustanud energiahariduse parandamisse ja toetamisse koolides.
Programm ühildub mitme õppeainega, nagu täppis- ja loodusteadused, keeled ja kunstiõpetus, mida saab omavahel edukalt integreerida.
Ka sel, nagu eelmiselgi aastal on palju erinevaid teemalahendusi pakkuda nii loodusainete kui ka kunstiõpetajatele.
Projekti eesmärgid ja peamised teemad.
Projekti eesmärgiks on tõsta õpilaste huvi täppis- ja loodusteaduste vastu ning panna neid mõtlema üliolulistele probleemidele maailmas.
Soovime tõsta õpilaste teadlikkust inimkonna energiatarbimise ja loodusvarade kasutamise müjust meie kliimale.
Eesmärgiks on ka innustada osalejaid leidma lahendusi väljakutsetele energeetikas ning loodusvarade kasutamises.
Projekt on mõeldud õpilastele vanuses 10-20. Sel aastal kavas olevate tegevuste hulka kuuluvad:
• vanematele õpilastele mõeldud disainikonkurss,
• energiaskautideväljakutse noorematele õpilastele,
• veebipõhised vestlused erinevate valdkondade tunnustatud ekspertidega.
Mida projektis osalemine õpilasele ja õpetajale annab?
Programmi käigus saavad õpilased teadmisi sellest, kuidas mõjutab energiatarbimine kliimamuutusi ning kuidas aitavad kaasaegsed materjalid energiat säästa ning jätkusuutlikku tulevikku luua.
Võõrkeeleõppe seisukohalt on oluline, et õpilastel on võimalus osa võtta Interneti teel toimuvatest videovestlustes ehk chattingutest, mis iga kord keskenduvad erinevale vestlusteemale looduse ja energiasäästlikkuse vallas.
Erinevad konkursid ja vestlused
Sel õppeaastal on õpilastel võimalus osa võtta kahest konkursist.
• Õpilased vanuses 10-16 aastat saavad osaleda Energiaskautide konkursil. Õpilasi oodatakse esitama positiivseid näiteid energia- ja ressursisäästlikust käitumisest kohalikus kogukonnas. Osalejatel on võimalik esitada kahte tüüpi võistlustöid, milleks võivad olla, kas
a) lühifilm, mis kajastab vaadeldavat olukorda või
b) kaks fotot ja tekst, mis põhjendab tehtud valikut.
Auhindadeks on digikaamerad.
• Disainikonkurss on õpilastele vanuses 16-20 aastat ning seal on võimalik osaleda nii individuaalselt kui võistkonnana. Õpilased saavad valida ühe etteantud stsenaariumitest, mis keskenduvad väljakutsetele energeetikas ja loodusvarade tarbimises. Osalejad saavad pakkuda lahendusi enda valitud väljakutsele oma emakeeles.
Auhinnaks võitjatele on kutse põnevale euroopalikule üritusele.
• Kutsume koole kaasama õpilasi vanuses 12-20 aastat osalema klassisisestes energiaväitluses, mis toimuvad klassisisese tegevuse osana ja keskenduvad ühele ette antud kuuest teemast.
Osalevatel klassidel palume esitada kokkuvõtte oma väitlusest ning kaks fotot.
• Õpilased vanuses 12-20 on oodatud osalema igakuistes vestlustes. Vestlustesse on kaasatud oma ala ekspert ning koolid, kes on vestlusesse registreerunud. Vestlused toimuvad internetipõhises keskkonnas inglise keeles.
Vestluste tulemusena valmivad kokkuvõtted, mida saab kasutada õppematerjalidena.
Suured tänud eelmisel aastal osalenud koolidele. Nendeks olid Harmi Põhikool, Luunja Põhikool ja Väätsa Põhikool.
Täpsemat infot ja juhiseid konkurssidel osalemise kohta saab Koolielu leheküljelt, samuti projekti koduleheküljelt http://www.futurenergia.org/.
Konkursid koolidele:
http://www.futurenergia.org/ww/et/pub/futurenergia2007/competitions.htm
Energiaväitlused:
http://www.futurenergia.org/ww/et/pub/futurenergia2007/debates.htm
Vestluste kalender:
http://www.futurenergia.org/ww/et/pub/futurenergia2007/chats.htm
Konkursside täpsemad juhised:
http://www.futurenergia.org/ww/et/pub/futurenergia2007/competitions.htm
Kutsume kõiki õpilasi ja õpetajaid projektiga tutvuma, kaasa lööma ning konkurssidel osalema. Soovime kõigile põnevaid ideid ja lahendusi!
Anneli Tumanski
Projekti koordinaator
anneli.tumanski@mail.ee
esmaspäev, oktoober 20, 2008
eTwinning vallutas Ischia
Päris uhke oli olla eestlane, sest mitmes esitluses oli kasutati Eestiga seotud materjale – pildid projektides, Tallinna PDW ajaveeb, Hans Põldoja slaidid.
Koolituse lõpetas imekaunis reis ümber Ischia saare, mis andis jõudu võidelda Eesti aina süveneva sügisega.
Praegu istume Londoni lennujaamas oodates järjekordselt Estonian Air’i edasilükatud lendu. Loodame, et jõuame siiski koju ja saame kõike uut teile kohtumistel tutvustada.
kolmapäev, oktoober 15, 2008
Tartu Hiie Kooli õpilased said kätte teenitud auhinna:-)
pühapäev, oktoober 12, 2008
Inglismaa kool otsib partnerit
neljapäev, oktoober 09, 2008
Uue Twinningu portaali avastamine
Tiina Sõmeru koolist
kolmapäev, oktoober 08, 2008
Nädalavahetus eTwinninguga
3.-5. okt toimus Belgia imearmsas linnakeses, Leuvenis, eTwinningu rahvusvaheline töötuba. Jõudsime kohale reede ühtuks, kui pidulikud tervitused olid juba peetud. Ilmataat tervitas meid Belgias vihmasajuga. Seevastu saime pärast pikka lennukisõitu läbi Kopenhaageni puhata kenas Novoteli hotellis, et laupäeval värskete ja reipatena õpitubades osaleda. Õpitubasid oli erinevaid, oli praktilist õppetööd ja ka mõttevahetusi projektiideede tasandil. Meie osalesime praktilistes töötubades ning tutuvsime uue eTwinningu portaaliga. Vaatamata sellele, et uut portaali olid katsetanud erinevad õpetajad (sealhulgas meie Meeri), ei olnud neid ettepanekuid arvestatud ja parandamata olid kirjavead ning väga ebamugav on uues portaalis ka partneri otsimine. Praktilistes töötubades õppisime tundma mitmeid uusi vahendied. Väga muljetavaldav oli õpetajate koolitajate Kurt Klyneni ja Frank Vandewyeri ettekanded. Nad tutvustasid keskkondi piltide, muusika ja videode kasutamiseks. Siit leiate nende poolt pakutud linkide valiku http://www.symbaloo.com/public/579/word, http://www.symbaloo.com/public/580/music, http://www.symbaloo.com/public/581/image ning http://symbaloo.com/public/582/movie . Pärast pikka koolituspäeva tutuvstasid Leuveni üliõpilased meile linna. Tegemist on ülikoolilinnaga ja selles elab väga palju tudengeid. Leuvenis on väga palju kauneid kirikuid. Ilm oli laupäeval sügiseselt soe ja kohalike elanike ratastega kihutamine õhtul mööda tänavaid mõjus küll ergutavalt, kuid vaatamata sellele sundis väsimus meid enne südaööd voodisse. Pühapäeval olime jälle energiast tulvil, et õpitubadest veel viimast võtta. Pühapäeval tervitas meid hommikul jälle tihe vihmasadu, kuid see ei seganud mõtetes juba koduste juurde rännata, sest lennuk saabus alles pool 12 öösel. Reisi muutsid väga meeldivaks lisaks ideaalselt oragiseeritud üritusele ka ülimalt mõnusad reisikaalased. Tiigrihüpe ikka suudab ja oskab oma koolitajate eest hoolitseda. Aitäh sellise kasuliku ning toreda võimaluse eest!
Tuuli Koitjärv Vanalinna Hariduskolleegium
Meeri Sild Lilleküla Gümnaasium
Signe Piirsalu Tiigrihüppe SA
esmaspäev, oktoober 06, 2008
Tagasi kooli nädalad
See on kõige parem aeg sobiva koostööpartneri leidmiseks ja projektitöö planeerimiseks.
Sellel õppeaastal on eTwinning nädalad erilised seetõttu, et portaal www.etwinning.net on saanud uue kujunduse, muutunud kasutajasõbralikumaks ning kaasaegsemaks, pakkudes mitmesuguseid uusi võimalusi veebipõhiseks suhtluseks.
Mida pakuvad eTwinning nädalad portaalis www.etwinning.net?
- Kutsutakse tutvuma uue portaaliga ning uuendama oma profiili. Kiirematele auhinnad.
- Igal nädala lõpul loositakse kõigi nädala jooksul registreeritud projektide hulgast üks, mille partnerid võidavad endale kõrvaklapid ja veebikaamera.
- Kui tahate eTwinning projektitööd soovitada ka oma kolleegile, siis kutsuge ta portaaliga tutvuma ning teil on võimalus võita auhind.
- Saate tutvuda eTwinningu kõige värskema uuendusega - moodulitega ning lähemalt uurida, millega tegu.
- Jagada oma kogemusi projektitöö kohta veebipäevikus.
Loe täpsemalt eTwinning nädalate kohta siit
Tähelepanu! Tiigrihüppe Sihtasutus loosib kõikide õpetajate vahel, kes on registreerinud eTwinning projekti ajavahemikul 1. juuli kuni 1. november 2008 neli osalemist eTwinning aastaüritusel Prahas.