kolmapäev, aprill 27, 2011

eTwinningu projektivõistluse lõpuüritus

Tiigrihüppe Sihtasutus kutsub kõiki õpetajaid reedel, 6. mail 2011 programmi Sõpruskoolid Euroopas/eTwinning projektivõistluse lõpuüritusele. Üritus toimub Tallinnas Radisson Blu hotellis (Rävala puiestee 3) kell 15.00.

Kuulutame välja 2010. aasta projektivõistluse võitjad ja tutvume võiduprojektidega, vaatame tagasi lõppevale õppeaastale ning räägime uutest plaanidest. Üritus lõppeb suupiste ja kohvilauaga, mis annab hea võimaluse kolleegidega suhtlemiseks.

Üritusele on oodatud ka õpetajad, kes on eTwinningust huvitatud, kuid kes ise pole veel projektitööga algust teinud. Nende vahel loosime välja ühe osalemise eTwinningu rahvusvahelisel koolitusel Belgias oktoobris 2011.

Lõpuüritusel osalejate vahel loosib Tiigrihüppe Sihtasutus välja kaks osalemist eTwinningu rahvusvahelisel koolitusel, mis toimub oktoobris 2011 Belgias. Ühe õpetajate hulgast, kes on juba eTwinningu projektidega seotud, teise nende hulgast, kes plaanivad alustada.

Lõpuüritusele registreerimine kuni 2. maini 2011 registreerimisankeedi kaudu, mille leiab http://www.eformular.com/eloalle/lopuuritus2011.html
Varje Tipp'u ja Ingrid Maadvere ettekanne

esmaspäev, aprill 25, 2011

Projekt LINKED (Leveraging Innovation for a Network of Knowledge on Education)

European Schoolneti juhtimisel on loodud unikaalne portaal, kuhu on koondatud materjalid kahel teemal, õpetajate ja õpilaste digitaalsete kompetentside ning digitaalsete mängude kohta. Portaali unikaalsus seisneb selles, et seal on avaldatud antud teemade kohta materjale erinevate elualade esindajate ja spetsialistide poolt, kelle tegevusalaks on innovatsiooni toomine õppetöösse infotehnoloogia toel. Portaalis on kättesaadava põhjalikumad uuringud ja praktilised näited.

Lisaks on materjal esitatud mitmel erineval moel, uuringute täistekstidena, lühikokkuvõtetena, slaidiesitlustena, videotena, küsimuste ja vastuste vormis. Nii leiab iga huviline talle sobiva materjali lihtsalt ja kasutajasõbralikult.

Linked portaali loomist juhtis European Schoolent ja rahastas Euroopa Komisjon. Projektis osales lisaks European Schoolnetile partnerid Norrast, Soomest, Eestist, Itaaliast, Leedust ja Portugalist. Eestist osales projektis Tiigrihüppe Sihtasutus.

neljapäev, aprill 14, 2011

Iiri-Eesti kontaktseminar Tallinnas

Tiigrihüppe Sihtasutus kutsub Eesti õpetajaid osalema programmi Sõpruskoolid Euroopas/eTwinning Iiri-Eesti kontaktseminaril, mis toimub 5.-7. maini 2011 Tallinnas.


Kontaktseminaril saab osaleda kaheksa õpetajat Eestist ning kaheksa õpetajat Iirimaalt.

Seminari läbiv teema on keskkond, nii virtuaalne kui reaalne. Kontaktseminaril osalemiseks palume täita sooviavaldus hiljemalt 20. aprilliks 2011.

Kõigile sooviavalduse täitnud õpetajatele antakse tagasisidet 25. aprilliks.

Õpetajatele on kontaktseminaril osalemine tasuta, kulud kannab Tiigrihüppe Sihtasutus. Majutus vajavatele õpetajatele majutus Tallinnas hotellis, kus seminar toimub.
Seminarile registreerimine http://www.eformular.com/eloalle/iirieesti.html

neljapäev, aprill 07, 2011

eTwinningu aastakonverents Budapestis

VI eTwinningu aastakonverents toimus 31.märtsist kuini 02.aprillini Budapestis. Eestist osales 10-liikmeline grupp, kuhu kuulusid Merle Udso, Pärnu Ülejõe Gümnaasiumist, Pille Kaisel Metsküla Algkoolist, Margit Ninn Tartu Forseliuse Gümnaasiumist, Kadri Linder Kõpu Põhikool, Kairi Jaaksaar Laagri Koolist, Lea Netz Tabasalu Ühisgümnaasium , Varje Tipp Pärnumaa Kutsehariduskeskusest, Laine Aluoja Türi Gümnaasiumist, Ingrid Sarapuu Rapla Ühisgümnaasiumist ja Elo Allemann Tiigrihüppe Sihtasutusest. Konverentsi ajaveebi leiate aadressilt http://www.confcamp2011.etwinning.net/blog.html Meie sõit konverentsile algas 31.märtsi hommikul Tallinna lennujaamast. Esimene üllatus meid ootas oli see, et lennuk Soome hilines ja sinna jõudes nägime kuidas Budapesti tõusis õhku. Seega tuli esimene konverentsi päev meil veeta Vantaa lennujaamas. Pärast lõunat kella viiest saime uuele lennule, et Budapesti jõuda. Õhtul kella seitsmest jõudsime õnnelikule kohale. Oli väga kahju, et me ei jõudnud auhinna gaalale, aga parimaid projekte sai näha ka järgmisel päeval õpitubades. Ülevaade võiduprojektidest on ka eTwinningu kodulehel http://www.etwinning.net/et/pub/news/news/top_european_winners_awarded_i.htm Teisel konverentsipäeval algas toimusid väga huvitavad õpitoad. Mina osalesin E-õpe 2.0 töötoas ja Web 2.0 vahendite töötoas. E-õpe 2.0 tootuba oli väga huvitav, kus näidati võimausi, kuidas koostöös õpiti. Toodi näiteid uuringutest ja räägiti 21.sajandi võtmepädevustest. Töötuba juhtisid Tiina Sarisalmi & Brian Holmes. Kogu töötoa materjali, ettekanded ja lingid leiate aadressilt http://elearning-workshop.wikispaces.com/ Ettekande alguses esitasid töötoa läbiviijad kaks küsimust. Web 2.0 vahendid on toonud põhjaliku pöörde sotsiaalse suhtluse veebis, kuidas on õppimisega? Milline mõju on uute tehnoloogiatel ja e-õpe 2.0 õpetajatele? Teise päeva õhtul jõudsime ka väikese jalutuskäigu teha linna. Budapest on väga kaunis linn. Minu pildigalerii leiate sellelt aadressilt https://picasaweb.google.com/ti.varts/ETwinning_11_konv Budapestis oli ilm suviselt soe, kõik oli juba roheline ja lilled õitsesid. Konverentsi gala õhtu oli super, mis toimus ühes raudtee depoos, kus oli muuseum. Seal esinesid tuletantsijad. Tantsuks mängis väga lahe ansambel ja Euroopa õpetajad lõid ohjeldamatult tantsu.

Varje

Merle muljed konverentsilt ja Budapestist

Budapest võttis meid vastu kevadsooja ja mugava hotelliga. Konverentsi programm oli tihe ja asjalik ning mulle jäi silma ja meelde, et võiduprojektide õpilastele oli organiseeritud väga põnev programm ja nad olid nii õnnelikud! Uusi kontakte sain pigem eestlaste seas kui mujalt Euroopast, mis oli tingitud ehk sellest, et olime Vantaas mõnusaks seltskonnaks kasvanud. Meil on väga toredad õpetajad! Kadri - reis oli igati meeldejääv ja muljeterohke. Lisaks asjalikele töötubadele ja teemaboksidele oli hea saada osa Budapesti vaatamisväärsustest ning loomulikult igati suurepärasest gala õhtusöögist :) Väga positiivne oli õpilastele mõeldud “camp”i korraldamine samal ajal-samas kohas, kindlasti tundsid nemadki end tänu sellele pisikeste oluliste mutritena kogu eTwinningus :) Ja loomulikult ei saa jätta ütlemata kiidusõnu meie oma seltskonnale - küll on hea, et selliseid posiitvseid inimesi ikka meie koolides töötab! Ülevaade muljetest töötubades nähtust-kuuldust Kuulasin esimese töötoas, kuidas videoid edukalt kasutada. Huvilisi oli palju ja ilmnes, et ka ootused töötoale erinevad. Meie seas olid nii algajaid kui ka edasijõudnuid. Pidime paarides mõtlema eTwinningu kohta lause, mis seda kõige paremini iseloomustaks, ja joonistama pildi. A.Hottman filmis need ja kasutades Moviemakeri programmi näitas meile, kuidas lihtsate vahenditega panna kokku film. Live Moviemakeri abil lisas ta filmitud kaadritele tiitellehe, vahelehed, lõputiitrid ja muusika, lisaks näitas, kuidas lõigata võetud kaadreid. Tema käes oli see kõik väga lihtne! Kahju et meie ei saanud seda läbi teha, oleks rohkem kasu olnud Veel sain teada, et youtube’is on võimalik enda üleslaetud filmile subtiitrid panna ja taustamuusika lisada. Ning kui on tegemist autorikaitse õiguste rikkumisega, siis see film blokeeritakse. Samas pidavat seal olema valik tasuta muusikat. Teine tuba oli minu jaoks kasutoovam, sest sain tõesti ise Voicethreadi kasutajaks ja õppisime tegema paarilisega projekti. Lisasime mõned pildid ja kommenteerisime üksteise pilte. Meie valisime teemaks kodud Roomas ja Pärnus. Päris huvitav oli. Tasub teada, et Voicethreadiga saab lisada kommentaare nii kirjalikult kui suuliselt, kui vaid arvutil on mikrofon. Nii saab õpetajana kontrollida nii suulist kui kirjalikku keeleoskust. Kolmandaks töötoaks olid autorikaitse probleemid ja filmitud materjali kuritarvitamine, st e-turvalisusest http://www.slideshare.net/tdmoe/pres-e-safetyyd Vaatasime norrakate tehtud videoid, kuidas interneti on üleslaetud sobimatuid klippe ja kuidas need inimeste elusid rikuvad. Millal oled kaitstud, kuidas end ja oma õpilasi kaitsta.


Kadri muljed konverentsilt ja Budapestist


Esimeseks töötoaks oli “A visit to the world of edutainment and gaming” (Patrick Felicia), kus lektor rääkis mängude kasutamisest laste õpetamisel. Lektor käsitles arvutimängude kasutamist kahest vaatenurgast - õppimine läbi mängu tegemise ning õppimine läbi mängimise. Õpilased saavad ise luua mängu näiteks matemaatikas, füüsikas, keemias - märksõnadeks on grupitöö, koostöö õpetajaga (mängu idee ja sisu üle), omavaheline koostöö mänguks vajaliku informatsiooni kogumiseks ja sobiva stsenaariumi loomiseks. Lektor rõhutas ka seda, et taolisi mänge saavad lapsed teha nii koolis, huviringides kui kodus - koht pole tähtis. Õppimine mängimise kaudu oli jaotatud kolmeks - uuriv mängimine, probleemipõhine mängimine ja mängimine läbi tegemise. Õppimist läbi mängimise on võimalik rakendada nii üksi kui ka grupis. Mängu valiku puhul on oluline, et edasijõudmiseks on vajalik mingi uue oskuse saavutamine/omandamine, võimalik kasutada hariduslikke mänge (nende hind on väga erinev, kuid on ka vabavarana saadavaid variante). Lektor rõhutas mängude kasutamisel nende tutvustamist õpilastele (sisu, kontrollklahvid jms) ning pärast mängu toimuvat arutelu, kus õpilased saaksid arutleda selle üle, mida nad antud mängust õppisid, mida nad selleks tegema pidid jne. Läbi kokkuvõtva arutelu saavad õpetajad kontrollida, kas ja mida õpilased antud mängust õppisid. Lisaks said töötoalised teha ise tutvust nö igapäevasemate/tavalisemate mängudega nagu pacman, tetris jne, kõik said ise nelja erinevat mängu katsetada ning seejärel arvamust avaldada. Elulisematest mängudest oli toodud näiteks mäng Darfurist teadlikkuse tõstmiseks ja kriitilise mõtlemise arendamiseks www.darfurisdying.com. Töötoa viimases osas said kõik osalised proovida ise teha pacmani mängulauda. Kahjuks olen jätnud osad pikad lingid üles kirjutamata....Kuid kodus uurisin antud lektori kohta natuke ning avastasin, et tal on netis üleval raamat Digital Games in Schools: A handbook for teachers - http://witie.academia.edu/PatrickFelicia/Books/113224/Digital_Games_in_Schools_A_handbook_for_teachers , kellele antud teema huvi pakub, siis soovitan sealt juurde lugeda :) Teiseks töötoaks oli Introducing the idea of eTwinning teams (Winners of 12- 15 category), kus märgitus kategooria võitjad - Laura Maffei Itaaliast ja Monika Kiss Ungarist rääkisid oma kogemusest seoses eTwinningu ja meeskonnatöö ning teiste õpetajate kaasamisega. Oli juttu ka sellest, miks osad õpetajad ei taha eTwinningu projektides osaleda, näiteks toodi välja hirm IT vahendite kasutamise või hirm millegi uue ees, keelebarjäär, nö tasuta töö vastuvõtmatus jnejne. Kõik töötoas osalejad täitsid ka väikese küsimustiku oma kooli ja eTwinningu “suhetest” - antud küsimustike vastuste põhjal lubati saata hiljem kokkuvõtvat informatsiooni - kui see saabub, siis lisan kindlasti siia ka :) Kadri pildid - http://nagi.ee/photos/kadrilinder/sets/308695


Laine muljed: Selle aasta konverents oli eelnevatel aastatel toimunutega võrreldes huvitavam ja sisukam. Eriti südantliigutavad olid kolmandal päeval toimunud õpilaste etteasted. Mina osalesin kahes väga huvitavas ja mulle kui koolitajale vajalikus õpitoas. Esimene õpituba oli teemal “eLearning 2.0”, mida juhtisid Tiina Sarisalmi (Soome) ja Brian Holmes (UK). Väga meeldis, kuidas Tiina ja Brian õpituba läbi viisid. Ettekanne on aadressil http://www.slideshare.net/holmebn/elearning-two-point-zero



Teine õpituba oli teemal “Web 2.0 applications and IT tools for projects”, mida juhtisid Robert Conings (BE), Krisztina Király (HU ) ja Marilyn Tinkler (UK) Robert Conings tutvustas oma rahvusvahelist veebipõhist projekti ICT4U-PROJECT.EU http://www.classroom20.com/forum/topics/ict4u-ittools-for?xg_source=activity ja mitmeid põnevaid veebipõhiseid vahendeid, mida võiks kasutada projektitöös. Ettekanne on aadressil http://www.ict4u-project.eu/budapest.htm Minu pildid on aadressil https://picasaweb.google.com/aluojalaine/ETwinnin_2011_Budapest


Margiti muljed: Kuigi jõudsime Budapesti plaanitust hiljem, oli õhk soe ja inimesed kangesti sõbralikud. Meie Mercure Buda hotell oli kaunis hoone, kus õhtul ootasid tubadesse sisenejaid värsked puuviljad ja pehmed vannilinad.:) Olen ühel meelel Merlega, et need Eesti õpetajad, kellega koos konverentsil osalesime, on väga töökad ja samas nii positiivsed. Sain neist innustust! Aitäh! Budapest on kaunis vana linn, kahju, et kohati räämas. Aga ma küll ei mäleta, et oleksin varem aprilli algul õitsvaid mandlipuid näinud. Konverents oli korraldatud professionaalselt ja piisavate pausidega, et mitte ennast päris ära ajada. Parima mulje jätsid õpilased, kes väga innustunult tegutsesid. osalesin kolmes töötoas, millest teine oli selline, et pärast ei suutnud meenutada, mida me seal tegime. :) Teised kaks aga olid huvitavad. Wikis in teaching and in eTwinning läbiviija Herbert Dutzler on inimene, kes suudab kõiki kaasa haarata. Nüüd tean, kuidas Vokit kasutada ja õpilasi sinna juhatada. Learning together töötuba viis läbi Donatella Nucci, kes lähtuvalt teemast kaasas projektide juhte Ungarist, Iirimaalt, Itaaliast ja mujalt. Küll on inimesed entusiastlikud!


Ingridi muljed: Küll oli mõnus Budapestis lennujaamast väljudes tunda kevadelõhnu ja näha Budapestis õites forsüütiaid ja kirsse. See andis usu, et kevad ei ole ka meil enam kaugel. Budapest jättis endast hea mulje - inimesed olid oleku poolest eestlastele üsna sarnased, kuigi välimuselt veidi tumedamad. Üllatusin, et nad ei räägi eriti inglise keelt. Asjad saime aga tänaval kõik aetud, sest inimesed olid sõbralikud. Konverentsist - nii suurel üritusel saab elus harva käia. Kuna kõik olid õpetajad, siis tundsin end üsna oma elemendis olevat. Ilmselt ka seetõttu, et kõik olid sõbralikud ja valdavalt ka suhtlemisaltid. Mina sain endale mitu tuttavat - itaallanna, iirlanna ja mitu sakslannat, kellega vahetasime ka kontakte, vaatamata sellele, et meie õpilaste vanused mõnega ei klappinud. Siin tuleb mainida ka meie gruppi - meie õpetajad on äärmiselt toredad ja abivalmid. Mina läheks nende kõigiga hommepäev luurele. Konverentsil kuuldu oli hea värskendus ja andis mõned mõtted, kuhu suunas liikuda. Mina osalesin kolmes töötoas: Esimene oli “A visit to the world of edutainment and gaming”, mida on pikemalt käsitlenud juba Kadri ja Merle. Soovin ainult lisada, et sellise põneva teema katmiseks on vaja rohkem aega, eriti praktilise osa jaoks, mille käigus me koostasime pacman’i põhjal oma mängu. Antud mängu puhul ei olnud tegemist pedagoogilise mänguga ja minu küsimusele, kuidas me saaksime koostada mõne pedagoogilisema mängu, leidis lektor, et selleks oleks vaja rohkem oskusi ja aega. Kahju. Siiski julgustas ta meid, et internetis on palju mänge. Arvan, et peakski ka ise veidi põhjalikumalt neid otsima. Panin mõned vahvad leheküljed ka kirja, kuid panen siia üles homme, sest viisin materjalid juba töö juurde. Teine oli norralaste loenguvormis töötuba, milles käsitleti internetiohutuse teemat ja tutvustati vahvaid videoid, mis on tõlgitud mitmesse keelde ja millest osasid kavatsen kindlasti kasutada - vt dubestemmer.no. Ettekande lingi esitas juba Merle eespool. Kolmandas töötoas kuulasin video kasutamisest tunnis. Selle käigus tegime lööklause ja otsisime juurde pildi, mis võeti kõik järjest videosse. Seejärel õpetati meid Moviemaker’i abil neid juppe monteerima ja tiitreid lisama. Leidsin selle olevat väga huvitava ja sain töötoast julgust selle kallal ka ise nokitseda. Esialgu kavatsen seda kasutada küll klassisündmuste jäädvustamise vahendina. Samuti sain sealt taustamuusika lehekülje, mida võib vabalt kasutada.


Kairi muljed- Kevadine Budapest oli väga tore. Tänu mõnusatele reisikaaslastele möödus päev Vantaa lennujaamas meeleolukalt, ilma teieta oleks see olnud kindlasti väga tüütu kogemus. Konverents oli hästi korraldatud kõik sujus, oli arusaadav ja selge, mis toimub, kus jne. Kõige meeldejäävam oli pidulik õhutsöök raudteemuuseumis. Koht oli juba väga põnev. Nõustun Ingridiga, et meie reisigrupiga võiks homme luurele minna, klappis hästi. Kõigile toredat kevadet, õnneks hakkab see ka meie armsasse Eestisse jõudma!

Esimesed kaks töötuba samad, mis Kadril. Mängudest ja nende kasutamisest ning teises töötoas tutvustasid 12-15 aastaste kategoorias võiduprojekti autorid koostöö tegemise võimalusi ja ohtusid teiste õpetajatega. Peamiselt keskenduti teises töötoas, kuidas kaasata oma kooli õpetajaid. Arutelu ja esinejate ettekande põhjal võib järeldada, et probleemide, millega õpetajad kokku puutuvad on kõikjal Euroopas sarnased. Aeg, teadmised ja motivatsioon (rahaline vm) on peamised takistused, millele tuleb leida lahendus koostööd tehes. Kolmandas töötoas tutvustati matemaatika alast projekti (Challenging pupils with Maths in eTwinning - Winners of Special Category for Maths & Scince ) Antud õpetajad olid teinud matemaatika huvilistega väga palju tööd. Teinud õppefilme, plakateid jmt. Näiteks peeti Einsteini sünnipäeval Pii-päeva. Päev oli täidetud erinevate tegevustega, mis oli seotud ringjoone ümbermõõdu ja pindala arvutamise ja mõõtmisega. Mulle meeldis üks lihtne mäng murdude harjutamiseks. Mäng: Põhimõtteks on võtmesõnade abil leida vastuseks olev lause. Võtmesõnadest tuli leida nõutud osa ja nende abil kokku panna lahendus sõnad-lause. NÄIDE: esimene ½ sõnast MINE + esimene ½ sõnast NUGA esimene ⅓ KAPSAS + viimane ⅔ USS Vastus: Minu kass